استاندارد EAN13

 

استاندارد EAN13

استاندارد EAN13 كه توسط موسسه EAN ( European Article Numbering )  تدوين گرديده است . اين استاندارد برای كد ملی و اقلام صادراتی استفاده می شود و در آن فقط می توان از اعداد استفاده نمود. تعداد ارقام ارائه شده به اين استانداردبايد 12 رقم باشد كه يك رقم كنترلی به آن اضافه می گردد. ارقام تشكيل دهنده باركد در اين استاندارد دارای معنای زير می باشند : يك تا سه رقم اول نشان دهنده كد كشور (‌ بعنوان مثال 0 برای آمريكا و 626 برای ايران ) ، پنج رقم بعدی کد سازنده کالا و چهار رقم نهايی برای كد توليد يا كد سريال توليد است.

 از نظر دانسيته اين استاندارد بسيار خوب است.

 

 

جهت ساخت برخط بارکد EAN13 میتوانید اینجا کلیک کنید

 

 

لیست و کد کشور ها در EAN

 

 

EAN استانداردی است که نماد بارکد و سیستم شماره گذاری را توصیف می کند که در تجارت جهانی برای شناسایی یک نوع محصول خرده فروشی خاص، در یک پیکربندی بسته بندی خاص، از یک سازنده خاص استفاده می شود. این استاندارد در استاندارد شماره کالای تجاری جهانی از سازمان GS1 قرار گرفته است. همان اعداد را می توان به عنوان GTIN نام برد و می تواند در نمادهای بارکد دیگر تعریف شده توسط GS1 رمزگذاری شود. بارکدهای EAN در سرتاسر جهان برای جستجو در نقطه‌های خرده‌فروشی استفاده می‌شوند، اما می‌توانند به عنوان اعداد برای مقاصد دیگر مانند سفارش عمده‌فروشی یا حسابداری نیز استفاده شوند. این بارکدها فقط ارقام 0-9 را نشان می دهند، بر خلاف برخی از نمادهای بارکد دیگر که می توانند کاراکترهای اضافی را نشان دهند.

 

 

متداول ترین استاندارد EAN مورد استفاده سیزده رقمی EAN-13 است، که مجموعه ای از استاندارد 12 رقمی اصلی کد محصول جهانی (UPC-A) است که در سال 1970 توسط جورج J. Laurer توسعه یافت.[1] یک شماره EAN-13 شامل یک پیشوند 3 رقمی GS1 (نشان دهنده کشور ثبت نام یا نوع خاص محصول است). یک پیشوند با رقم اول “0” نشان می دهد که یک کد 12 رقمی UPC-A به دنبال آن است. پیشوندی با دو رقم اول “45” یا “49” نشان‌دهنده شماره مقاله ژاپنی (JAN) است.

 

 

بارکد 8 رقمی EAN-8 که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، برای استفاده در بسته های کوچک معرفی شد، جایی که EAN-13 بسیار بزرگ بود. EAN-2 2 رقمی و EAN-5 5 رقمی بارکدهای تکمیلی هستند که در سمت راست EAN-13 یا UPC قرار می گیرند. اینها عموماً برای نشریات ادواری مانند مجلات[2] یا کتابها،[3] برای نشان دادن شماره شماره سال جاری استفاده می شوند. و محصولاتی مانند مواد غذایی را وزن کرد تا قیمت خرده فروشی پیشنهادی سازنده را نشان دهد.

 

سبد خرید