كارت هوشمند

كارت هوشمند

کارت هوشمند از جديدترين تكنولوژي های شناسايي خودكار مي باشند. يك كارت حاوي يك ميكروچيپ است كه بر روي يك كارت پلاستيكي جايگذاري گرديده است . اين ميكروچيپ قادر به ذخيره يك كد و يا نهايت يك بانك اطلاعاتي ( بر حسب نوع برچسب ) مي باشد. ساده ترين و ارزانترين اين كارتها همانهايي هستند كه به منظور پرداخت اعتباري به كار مي روند. نمونه اي كارتها هم اكنون در سيستمهاي تلفن كشورمان استفاده مي شود.

کارت هوشمند

هم اكنون در دنياي صنعتي از كارت هاي هوشمند استفاده وسيعي در زمينه هاي شناسايي افراد در سيستمهاي حفاظتي، كنترل تردد، پرداخت وجه در فروشگاهها و جابجايي اطلاعات به عمل مي آيد.

هم اکنون سازمان ثبت احوال ،سازمان پخش فراورده های نفتی و مترو به صورت عمده از این کارت ها استفاده میکنند . نمونه کارت هوشمند را میتوانید در کارت ملی ، کارت سوخت و کارت برخی از بانک ها مشاهده کنید .

سینا کد به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های وارد کننده تجهیزات بارکد می تواند این نوع کارت ها وارد و شخصی سازی کند.

فناوری کارت هوشمند به عنوان یکی از دستاوردهای نوین بشری، تحولی شگفت در حوزه سامانه‌های کاربردهای روزمره انسان‌ها ایجاد کرده‌است. دو زمینه مهم ۱) امنیت (به انگلیسی: Security) و ۲) همراه بودن (به انگلیسی: Mobility) از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این فناوری است.

امروزه کاربردهای این فناوری در جهان در بیشتر زمینه‌ها قابل مشاهده بوده و حتی این روند، رو به رشد است. بانک‌ها، مراکز مخابراتی، سازمان‌های دولتی، مراکز بهداشتی، مراکز ارائه خدمات، مراکز آموزشی، مراکز تفریحی و غیره از این دستاوردهای کاربردی این فناوری بهره می‌گیرند.

انواع کارت ها

  • کارت‌های حافظه تماسی (Contact Memory Card)
  • کارت‌های دارای پردازشگر (Contact CPU Card)
  • کارت‌های حافظه بدون تماس (Contact-less Memory Card)
  • کارت‌های دارای پردازشگر با رابط دوگانه (Dual Interface CPU Card)
سبد خرید