تجهيزات مورد نياز سيستم باركد

براي بهره برداري از تكنولوژي باركد از تجهيزات مختلفي استفاده مي شود كه اجمالاً مورد بررسي قرار مي دهيم :

ـ چاپگرهاي باركد

بطوركلي براي چاپ انواع مختلف باركد مي توان با استفاده از نرم افزارهاي چاپ باركد، اين كدها را بوسيله چاپگرهايي كه براي اين منظور ساخته شده اند، چاپ نمود . اين چاپگرهاي مخصوص به دو نوع انتقال حرارتي و حرارت مستقيم در بازار ارائه مي گردند.

در چاپگرهاي انتقال حرارتي ،هد چاپگر گرماي كافي توليد مي كند تا اينكه با مصرف ريبون مخصوص ، باركد مورد نظر استفاده كننده را به همراه توضيحات و اطلاعات مورد نظر توليد نمايد .

امروزه چاپگرهاي عرضه شده قادر به چاپ اشكال يا نمادهاي خاص بوده و نيز انواع متعدد حروف نگارش فارسی و لاتین را پشتیبانی مي کنند .

چاپگرهاي حرارت مستقيم ، با استفاده از سيستم حرارتي وبا بگارگيري كاغذهاي حساس درمقابل حرارت ، باركد و متنهای موردنظر را چاپ مي نمايند.

لازم به ذكر است كه با وجود تكنيكهاي مختلف چاپ باركد ، انتخاب هرتكنيك را با توجه به ارزيابي هزينها و كاربرد آن باید انتخاب نمود .

 

 

 

اسكنرهاي باركد


انواع مختلفي از اسكنرهاي در اندازه ها و اشكال مختلف وجود دارند كه وظيفه همگي آنها تابش نور و دريافت بازتاب آن وسپس تبديل خطوط به اعداد قابل فهم مي باشد. اسكنرهاي باركد برحسب تكنولوژي بكاررفته درآن ، قابليت خواندن باركدها را از فواصل متفاوت و با سرعتها و دقت هاي متفاوت دارند. براي مثال اسكنرهاي ليزري قابليت خواندن كدها را از فواصل دورتري دارند. اسکنر ها یا بارکد خوانها از نظر تکنولوژی به دو نوع لیزری و سی سی دی تقسیم میشوند . هم چنین بارکد خوانها به دو دسته خطی و 2 بعدی تقسیم میشوند.

بارکد خوان ها از لحاظ روش اتصال به رایانه به انواع : یو اس بی - کیبردی - سریال - و بیسیم  تقسیم میشوند که بسته به نوع کاربری آن انتخاب میشود